Blog rowerowy

jaba

Płaskowyż Proszowicki

  d a n e    w y j a z d u 147.50 km 15.20 km teren 06:58 h Pr. śr.:21.17 km/h Pr. max:50.27 km/h Podjazdy:200 m Rower:Marin
Niedziela, 22 sierpnia 2010 | dodano: 23.08.2010

Dojazd: Pociąg osobowy Tarnów 8:07 - Staniątki; 12,00 PLN + bilet na rower 1,00 PLN; 56 km
Trasa: Staniątki - Niepołomice - Kościelniki (Kraków) - Czulice - Glewiec - Szarbia - Karwin - Górka Jaklińska - Proszowice - Jazdowiczki - Makocice - Szczytniki - Imbramowice - Gruszów - Organy (332 m) - Bolów - Baranów - Małoszów - Boszczynek - Budzyń Słonowski - Kazimierza Wlk. - Jakuszowice - Zagórzyce - Charbinowice - Trębaczów - Rzemienowice - Ksany - Żukowice - Winiary - Nw. Korczyn, prom - Opatowiec, prom - Borusowa - Gręboszów - Siedliszowice - Otfinów - Nieciecza - Żabno - Łęg Tarnowski - Rudno - Wychylówka - Tarnów
Pogoda: Słonecznie, brak chmur, upał, temp. 20-30°C, średni wiatr S, później bez wiatru, słaba widoczność

Rozpoznawcza wycieczka w nieznane tereny za Wisłą, na Płaskowyż Proszowicki.
Po szybkim przejechaniu skrajem Puszczy Niepołomickiej i samych Niepołomic przedostałem się na drugą stronę Wisły. Tereny na S od rzeki to płaska nizina, na N rozciąga się pagórkowaty płaskowyż. Teren jest gęsto pokryty wsiami i nieregularną siecią dróg. Ze względu na żyzną ziemię prawie cała powierzchnia jest wykorzystana pod uprawę bardziej wymagających roślin, głównie warzyw. Brak lasów.
Oprócz zniszczonego zespołu dworskiego w Kościelnikach i drewnianego kościoła w Czulicach nie spotkałem jakichś zabytków. Jechałem na zmianę z góry i pod górkę, wśród pól z warzywami: marchewką, cebulą, papryką czerwoną (w tunelach foliowych) i żółtą, kapustą itp. Mało jest łąk, więc i bydła, trochę upraw zbóż.
W Proszowicach zatrzymałem się na rynku. Napiłem się wody i zaplanowałem dalsza trasę. Pojechałem dalej wgłąb, w kierunku Skalbmierza. Wzgórza były trochę wyższe, pojawiały się nawet grzbiety z widokami. Oprócz warzyw na polach pojawiło się więcej zbóż i dość egzotyczna ale całkiem ładna roślina:




Palacze powinni rozpoznać... Na zdjęciach jeszcze bez akcyzy.
Klucząc po wzgórzach i dolinkach w kurzu żniwnym i lessowym dotarłem do większej miejscowości - Kazimierzy Wielkiej. Przejeżdżając zwróciłem uwagę na fabrykę maszyn drogowych, starą cukrownię i charakterystyczną basztę. Zrobiłem zakupy i zjadłem loda. Po przejechaniu na drugi brzeg Nidzicy, jechałem na E, mniej więcej wzdłuż rzeczki Młyńska. Pojawiły się obszary pokryte piaskiem a na nich niewielkie lasy. W lasach drogi zarośnięte i błotniste, ale odcinki leśne były krótkie. Po dojechaniu do Ksan miałem jechać prosto do Opatowca na prom, ale patrząc na mapę postanowiłem jeszcze podjechać na N i zobaczyć dolinę Nidy. Ten odcinek prowadził polnymi, częściowo szutrowymi drogami, garbem ponad doliną.

Znak dający do myślenia, nie tylko rowerzystom:


Na rozstaju dróg natknąłem się na cmentarz z pomnikiem. Okazało się, że droga nazwana jest Drogą Józefa Piłsudzkiego a pomnik postawiono "Ku chwale pierwszych bojów Józefa Piłsudskiego o niepodległość Polski". Obok są mogiły legionistów z I Brygady, którzy zginęli w 1914 roku oraz żołnierzy polskich poległych w 1939 r.
Trudno komentować, są zdjęcia:




Modernizowaną właśnie Drogą Józefa Piłsudzkiego zjechałem do głównej szosy w Winiarach:


Prom w pobliskim Nowym Korczynie okazał się zamknięty, więc śmiałym manewrem szosowym przerzuciłem się na prom w Opatowcu. Prom pływa w miejscu ujścia Dunajca do Wisły, byłem tutaj na tej wycieczce. Później czekał mnie długi powrót do domu wzdłuż Dunajca.
Wycieczka była dość ciekawa. Nowe tereny nie okazały się jakoś specjalnie atrakcyjne, ale było kilka ładnych i ciekawych miejsc po drodze. Poza tym był smak jazdy w nieznane.
W drodze było gorąco a słońce paliło przez cały czas. Większość trasy prowadziła odkrytym terenem. Wypiłem 4 litry płynów, różnych.

Szlaczek spod Charbinowic - ścianka tytoniu na tle ściany lasu:


Kategoria Na cały dzień


komentarze
Kajman
| 06:49 wtorek, 24 sierpnia 2010 | linkuj Tak, ta część Małopolski to prawdziwe zagłębie warzywnicze, ale widoczki są fajne:)
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz trzy pierwsze znaki ze słowa ciepr
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]